Спойлери і зовсім трішки ненормативної лексики
Та-да-да-дам...
Я довго витріщалась на курсор, не знаючи з чого почати. Врешті решт зрозуміла одне: цей відгук буде довгим.
Кінг. Я почала читати автора з Країни розваг і жодного разу про це не пошкодувала. Мені завжди здавалось, що я просто боятимусь, коли читатиму "короля жахів", бо ж не дарма його так називають. Саме через це до Книжок Кінга в мене руки не доходили. Аж до минулої зими. Країна розваг - роман, версія "лайт" творчості Кінга, без жахів, крові і нутрощів. Доволі спокійна така собі книжка, навіть дещо романтична (мені так здалося). Але навіть вона змогла мене зацікавити, хоч і не є найкращою в творчості "короля жахів". Потім була Зона покриття, 11/22/63 і Ловець снів. Мені сподобались усі і автор став одним з улюблених. Мізері мені часто радили, і я не сумнівалась, що книга достойна, але коли читала на зворотній стороні обкладинки, що це один з найкращих романів Кінга, налаштована була трохи скептично. Даремно.
Мізері. Коли таке було, щоб в мене тремтіли руки при перегортанні сторінки? Коли таке було щоб я морщилась, ніби з'їла лимон і мружила очі, ніби це були огидні сцени з фільму які я могла бачити, а не слова на папері? Мороз йшов поза шкірою. Кінець кінцем, я пустила сльозу. Мені не було страшно, було огидно, тривожно, цікаво, я нервувала. Поглинала сторінку за сторінкою і уяви не мала що буде далі. Божевільні взагалі непередбачувані, а Енні Вілкс - окремий випадок. Кінг ніби написав роман у романі. З окремих уривків, можна в голові скласти ще одну історію - про Мізері Честейн. Вигадана історія у вигаданій історії робить ілюзію реальності другої ще більш правдивою. Та і без цього все вийшло аж занадто реалістично.
Енні. Тут можна говорити довго-довго, та аби зрозуміти всі грані божевілля цієї особи, треба прочитати книгу. Енні була мені огидна від початку і до кінця. Жодного разу я її не пожаліла, а коли вона отримала своє, навіть зловтішалася. Кінг добре знає як створити "кукурікнутого" персонажа і зробити його до біса реалістичним, аби читачам дрижаки по спині ходили. Коли Енні змусила Пола запити пігулки водою з відра, якою перед цим мила підлогу, присягаюся, я відчула смак мила в роті.
Пол. Гадаю, до цієї постаті Кінг додав трошки себе. Пол Шелдон уособлює, якоюсь мірою, письменників узагалі. При його допомозі "король жахів" відкриває читачам маленькі письменницькі таємниці. Не всіх своїх вигаданих персонажів вони люблять. Є такі, котрих письменник мріє позбутися, а зробивши це, скаче по кімнаті, вигукуючи:
Вільний!Нарешті вільний![...] Нарешті ця тупа сука придбала собі клаптик землі на цвинтарі за огорожею!(стр.26)
А буває і так:
Коли Артур Конан Дойл убив Шерлока Голмса на Райхенбахському водоспаді, уся вікторіанська Англія, як один, повстала та зажадала повернення героя. [...] Дойла лаяла власна мати, коли він розповів їй у листі про намір покінчити з Голмсом. ЇЇ обурена відповідь прийшла в такому посланні "Убити нашого хорошого містера Голмса? Нісенітниця! Не смій!(стр.283)
Мені хотілося задушити Енні, коли вона змусила Пола спалити рукопис. "Я її вб'ю!" - подумав Пол. "Правильно зробиш" - подумала я. Почуття письменника, який знаходиться в неоднозначній, жахливій, безвихідній ситуації, Кінг зумів показати дуже достовірно. Я вболівала за Пола, і щиро бажала йому вижити.
Екранізація. За звичкою, я поспішала дочитати книгу, щоб переглянути екранізацію. Як було написано на звороті, роман був з успіхом екранізований у 1990. Ну, про "з успіхом" можу посперечатись. Я не додивилась.
Може я чогось в цьому житті не розумію, але який сенс паплюжити сюжет книжки, перекручувати і додавати купу непотрібного, а потім казати що це знято "за романом". Якщо вже екранізувати, то точно як у книжці, хіба деякі сцени забрати, щоб фільм не вийшов надто довгим.
Акторку на роль Енні підібрано вдало, але я собі не так її уявляла, і поводиться вона не так як Енні книжкова. Актор на роль Пола взагалі не вписався в моє уявлення про героя. Якщо розглядати це як окрему картину, не читаючи перед переглядом книжку, фільм можна вважати вдалим. Мені екранізація не дуже сподобалось.
Кінцівка. Те, що треба. Особливо той момент, коли читач дізнається, що Енні вибралась із кімнати після того, як Пол її там зачинив та ще встигла доповзти до сараю і взятись за пилу, перш ніж померла. Що вона збиралась зробити з Полом ми ніколи не дізнаємось. Але, гадаю, всі зрозуміли.
Коротко кажучи, я в захваті від Мізері! Раджу!